Kwiaty sadzone jesienią to bardzo różnorodna grupa. Najczęściej wybieramy do tego rośliny cebulowe. W dalszej części artykułu znajdziesz przykłady najpiękniejszych jesiennych kwiatów oraz rady dotyczące ich sadzenia.
Jesień kojarzy się z okresem, w którym ogród szykuje się do zimowego snu. Przeprowadza się wówczas prace porządkowe, które mają przygotować go do chłodniejszych miesięcy. Wbrew pozorom jednak w tym czasie w ziemi sadzi się wiele różnych roślin. Kwiaty sadzone jesienią najczęściej kwitną dopiero po zimie. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać i jak zabezpieczyć rośliny przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Kwiaty cebulowe do sadzenia jesienią
Jesienią w ogrodzie wcale nie trzeba rezygnować z sadzenia roślin kwitnących. Wręcz przeciwnie. Istnieje wiele gatunków kwiatów, które zasadzone we wrześniu lub październiku zakwitną już w pierwszych dniach wiosny zamieniając przestrzeń wokół domu w piękne i kolorowe aleje.
Wiele osób jednak zastanawia się, które gatunki warto posadzić w okresie jesiennym. Zazwyczaj do tego zadania wybieramy cebule i różnorodne byliny, które wytwarzają kłącza i bulwy. Poszczególne odmiany różnią się od siebie nie tylko czasem wkładania ich w ziemię, ale również głębokością sadzenia. Należy więc dobrze przygotować się do zasadzenia wszystkich wybieranych przez siebie cebulek kwiatowych.
Kwiaty sadzone jesienią – jakie wybrać?
Byliny sadzone jesienią mają możliwość przeleżenia w ziemi przez wszystkie chłodne miesiące, aby potem pięknie zakwitnąć na wiosnę. Wybór bylin jest bardzo szeroki, dlatego warto wybierać takie, które najbardziej pasują do stylu ogrodu.
Czosnek ozdobny
Nazywany również czosnkiem olbrzymim jest ciekawą rośliną pochodzącą z Azji. Wkładamy go do ziemi jesienią, dbając i żyzne i przepuszczalne podłoże. Głębokość dołka należy dostosować do wielkości cebulki. Powinien on być równy trzykrotności jej wysokości. Dodatkowo ziemię dokoła roślin warto prześciółkować z pomocą torfu lub przekompostowanej kory.
Płomyk wiechowaty
Płomyk, nazywany również floksem wiechowatym to pięknie kwitnąca roślina, która wymaga bardzo żyznej gleby. Najlepsza pora na sadzenie to jesień. Wybierając miejsce, warto zwrócić uwagę na stanowisko, które jest umiarkowanie słoneczne lub lekko zacienione. Trzeba zadbać o to, aby delikatne kwiaty były osłonięte od wiatru. Konieczne jest zapewnienie płomykowi stale wilgotnej ziemi.
Narcyz
Narcyzy, czyli żonkile sadzimy na początku września, tak aby wiosną rozkwitły wtedy, kiedy jest najwięcej słońca. Zasadzone zbyt późno nie zdążą się ukorzenić. Głębokość dołka w ziemi powinna wynosić tyle, ile trzykrotność cebulki. Warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj gleby. Im suchsza i bardziej piaszczysta, tym głębiej umieszcza się cebulę. Odpowiednie stanowisko to to między drzewami liściastymi, znajdujące się w lekkim półmroku.
Skalnica
Skalnica jest rośliną, która wygląda świetnie nie tylko w ogrodzie, ale również w doniczkach. Można sadzić ją niemal przez cały sezon wegetacyjny, jednak warto zadbać o to, aby wyrobić się ze wszystkimi praca do końca pierwszej połowy września. Najlepiej, aby rośliny rosły w grupie w rozsadzie nie większej niż 5-10 cm.
Tulipan
Tulipany należy sadzić jesienią na słonecznych i czyszczonych z chwastów stanowiskach. Głebokość dołka uzależniona jest od wielkości cebuli, jednak warto trzymać się zasady: im głębiej, tym lepiej. Tulipany z są z reguły dosyć wytrzymałymi roślinami, które nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Najlepiej wyglądają w rzędzie lub szachownicy. Po zasadzeniu należy raz, ale dokładnie je podlać.
Jaskier
Jaskry to kolejne kwiaty kwtnące wiosną, które można wysiać późną jesienią. Należy jednak zaznaczyć, że nasiona wysiewamy najpierw do doniczek, które umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu. Wczesną wiosną, kiedy już zaczną kiełkować można z powodzeniem przesadzić je do gruntu. Wybierz dla niego stanowisko, które jest słoneczne, ciepłe i osłonione od silnego wiatru. Przed przesadzeniem kwiatów warto skorzystać ze środka grzybobójczego.
Barwinek pospolity
Barwinek to urocza roślina okrywowa kwitnąca wionsą. Jego korzenie bardzo dobrze rozwijają się również w niskich temperaturach, dlatego zaleca się sadzenie go jesienią. Najlepiej wyrobić się z tym do końca września. Barwinek najlepiej czuje się w próchniczych glebach, które są umiarkowanie wilgotne. Najlepiej sadzić go w otoczeniu wyższych roślin – na przykład paproci.
Bodziszek
Bodziszek to jedna z najpopularniejszych bylin, które można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Świetnie wygląda w otoczeniu innych roślin ozdobnych. Warto jednak zadbać o to, aby zapewnić roślinie spokojne i słoneczne stanowisko. Rośliny tego gatunku najpeiej wyglądaja w grupie, dlatego na jeden metr kwadratowy można posadzić nawet dwanaście sztuk.
Szafirek
Szafirki to niezwykle urodziwe byliny, które ozdabiają każdy ogród. Należy sadzić je jesienią, jedna jeszcze przed nadejściem mrozów. Świetnie sprawdzi się moment od połowy września do połowy października. Nie ma potrzeby okrywania ich na zimę, jednak warto dbać o ziemię wokół i regularnie usuwać z niej chwasty.
Kwiaty sadzone jesienią – podsumowanie
Sadzenie kwiatów w miesiącach jesiennych trzeba dobrze przemyśleć. Istotny jest nie tylko wybór konkretnego gatunku, ale również dopasowanie do niego sposobu pracy. Niezależnie od tego, na jakie byliny ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, aby zapewnić im odpowiednie warunki to wykiełkowania i wzrostu.