Niektóre rośliny wymagają regularnego przycinania. Jedną z nich jest winorośl. Cięcie winorośli jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonywać w odpowiednim czasie. Dzięki temu każdego roku będziesz mógł cieszyć się coraz bujniejszą winoroślą. Nie wiesz jak przyciąć winogrona jesienią? Poznaj nasze wskazówki!
Przycinanie winorośli – dlaczego jest ważne?
Winorośl to roślina, która lubi i potrzebuje regularnego cięcia. Ten zabieg jest niezwykle istotny z kilku względów. W ten sposób najlepiej zadbasz o swoją roślinę. Odpowiednio przeprowadzone cięcie winogron zapewnia:
- silny i bujny wzrost;
- wzmocnienie i pobudzenie rośliny;
- odpowiedni kształt;
- obfite owocowanie;
- dobrą kondycję.
Dzięki właściwie przeprowadzonemu zabiegowi cięcia, winorośl rośnie w kontrolowany przez nas sposób. Możesz dowolnie formować kształt pędów, a tym samym ułatwić sobie kolejne cięcia. Co ważne, zbyt słabe cięcie może sprawić, że roślina wykształci zbyt wiele liści, kosztem owoców. Te z kolei stana się małe i zbyt kwaśne. Jeśli chcesz więc cieszyć się zbiorami dużych i smacznych owoców, musisz wiedzieć jak i kiedy przeprowadzić cięcie winorośli.
Kiedy przycinać winogrona?
Jak już wiesz, winogrona potrzebują regularnego przycinania. Kiedy najlepiej przeprowadzić cięcie? Winorośl przycinamy kilka razy w roku, a każde cięcie ma nieco inną funkcję. Nie bez znaczenia jest również wiek naszej sadzonki, inaczej bowiem przycina się w pierwszym roku od posadzenia rośliny do gruntu, a inaczej w kolejnych latach. Systematyczne przeprowadzane zabiegi cięcia sprawią, że twoja winorośl urośnie, wydając pyszne i duże owoce.
Podczas pierwszego roku uprawy, wiosną przycinamy pęd główny, nad drugim pąkiem od podłoża. Ten zabieg ma spowodować rozwinięcie dwóch nowych pędów i wzmocnienie systemu korzeniowego przed nastaniem zimy. W drugim i kolejnym roku rozpoczyna się proces formowania krzewów, dlatego też winorośl można przycinać na kilka sposobów, w zależności od oczekiwanego efektu.
Jak przycinać winorośl?
Przycinając winorośl na etapie formowania krzewu, należy wyciąć pędy, zostawiając jedynie 3-5 najsilniejszych pędów. Radykalne cięcie jest wskazane w czasie zimy, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Należy je wykonać na przełomie lutego i marca. Należy uważać, by nie przeprowadzić cięcia zbyt wcześnie, gdyż może to mieć przykre konsekwencje. Wczesne cięcie może prowadzić bowiem do przemarzania pędów.
Z kolei cięcie przeprowadzone zbyt późno może skutkować zaburzonym procesem gojenia ran po cięciu. Osłabia ono roślinę i prowadzi do infekcji winorośli. Krzewów nie można przycinać także w okresie, gdy ruszają soki, zwanego „płaczem łozy”. Ten proces ma miejsce od początku kwietnia, do mniej więcej połowy maja. Po tym czasie warto wykonać sanitarne cięcie winorośli.
Jak przyciąć winogrona jesienią?
Cięcie latorośli jest niezbędne, by roślina mogła wypuszczać młode pędy. Należy pilnować jednak, by cięcia wykonywać o odpowiedniej porze roku. Czy cięcie należy przeprowadzić także jesienią? Jak przycinać winogrona jesienią? Jesienne przycinanie jest równie ważne, gdyż w tym czasie mamy okazję przyciąć pędy, które zostały pominięte wiosną. Jesienne przycinanie winogron najlepiej przeprowadzić późną jesienią, w listopadzie. Pamiętaj, że po zabiegu podcinania winogron jesienią, należy krzew zabezpieczyć na zimę.
Jak przyciąć winogrona jesienią? – narzędzia
Winorośl to roślina, która zdecydowanie lubi radykalne cięcie. Aby jednak prawidłowo przyciąć winogrona, musisz pamiętać, by użyć odpowiednio ostrych narzędzi. W tym celu warto zaopatrzyć się w sekator oraz piłę ogrodniczą. Przed użyciem narzędzia koniecznie trzeba zdezynfekować. Nie bez znaczenia pozostaje również technika samego cięcia. Łodygę należy przyciąć pod lekkim skosem, na wysokości ok. 2 cm ponad węzłem. Ten sposób przycinania naprzeciw oczka pomoże uniknąć zalewania sokiem pąków rośliny.
Rodzaje cięć winorośli
Istnieje kilka rodzajów cięć, które można przeprowadzić na krzewach winogron. Każde z nich ma swoją określoną funkcję i musi być przeprowadzone w odpowiednim okresie. Dzięki temu możesz zapoczątkować proces wypuszczania nowych pędów czy usunąć zdrewniałe już części.
Cięcie odmładzające
Ten rodzaj cięcia nazywany bywa także sanitarnym. Jest niezbędne, by twój krzew cieszył się dobrą kondycją i zdrowiem. Cięcie odmładzające przeprowadza się tuż po okresie płaczu łozy, a więc w drugiej połowie maja. W czasie cięcia usuwa niezdrewniałe i coraz słabsze pędy. Silniejsze łodygi wyrastają w pobliżu czopa zastępczego i powinno się je przycinać na wysokości dwóch oczek. W kolejnym roku w tym miejscu wyrosną nowe odrosty, a następnie kolejna owocująca gałąź.
Cięcie na owocowanie
Ten rodzaj cięcia jest niezwykle istotny w uprawie winorośli. Skracanie pędów należy przeprowadzić przed wiosną. Ma ono na celu uzyskanie obfitego plonu, czyli jak największych i smacznych owoców. Podczas cięcia można usunąć nawet połowę pędów, dzięki czemu krzew ulega odmłodzeniu. Skrócić należy pędy jednoroczne i dwuletnie. Na roślinach plennych dobrze pozostawić 6-8 pąków.
Cięcie formujące
Formujące przycinanie odbywa się zazwyczaj z końcem zimy. To właśnie wtedy jest najlepszy moment, by pozbyć się zdrewniałych pędów winorośli. Ten zabieg ma na celu przede wszystkim nadanie krzewom pożądanego kształtu. Cięcie formujące można rozpocząć już w pierwszym roku, jednak rzeczywisty kształt nadajemy krzewom w kolejnych latach.
Pielęgnacja winorośli jest dosyć wymagająca, szczególnie dla początkujących. Należy pamiętać o regularnych cięciach pędów na wysokości, która pozwala na dalszy wzrost. Właściwe przycinanie krzewu sprawia, że latem można cieszyć się dużymi i smacznymi owocami. Nieodpowiednie cięcie może znacznie osłabić roślinę i niekorzystnie wpłynąć na wzrost następnego roku. Jesienią również przeprowadza się cięcie odpowiednich pędów. Zastanawiasz się jak przyciąć winogrona jesienią? Nie bój się radykalnych cięć, a efekt dostrzeżesz już następnej wiosny.