Hortensje wymagają kilku pielęgnacyjnych zabiegów, dzięki którym będą obficie rosły. Czy przycinanie hortensji ogrodowej jesienią jest konieczne? Sprawdź praktyczne porady.
Hortensje to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Ich kwiatostany zdobią ogrody nawet zimą. Aby tak było, należy je regularnie pielęgnować. Niezbędnym zabiegiem jest przycinanie pędów. Czy jednak przycinanie hortensji ogrodowej jesienią jest niezbędne? Czy wszystkie odmiany tego potrzebują? Dowiedz się, jak pielęgnować tę roślinę.
Hortensja – co to za roślina?
Hortensje to powszechnie znane rośliny, które można spotkać w wielu przydomowych ogródkach. Popularność zyskały dzięki oryginalnie wyglądającym kwiatom. Hortensje wywodzą się z terenów południowej i wschodniej Azji. To krzewy, które w naszym klimacie mogą dorastać nawet do wysokości 150 cm. Istnieje kilka odmian tych kwiatów, jednak najbardziej znana jest hortensja ogrodowa. Kwiatostany hortensji mają oryginalny kształt, przypominający kule o średnicy dochodzącej nawet do 30 cm. Wyróżniają się ciekawymi kolorami – od niebieskiego, przez fuksjowy róż do fioletu. Są chętnie sadzone ze względu na walory estetyczne.
Hortensja – gatunki
Hortensje można podzielić na różne gatunki w zależności od tego, na jakich pędach rosną. Na pędach tegorocznych kwitnie hortensja bukietowa oraz hortensja krzewista. Z kolei najczęściej sadzona hortensja ogrodowa kwitnie na pędach dwuletnich. W zależności od gatunku stosuje się różne zabiegi pielęgnacyjne. Zależą one w dużej mierze od konkretnej pory roku. Odpowiednio prowadzona pielęgnacja tych krzewów ozdobnych zapewnia obfite kwitnienie tej pięknej rośliny.
Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią – czy jest konieczne?
Krzewy to rośliny, które lubią radykalne cięcia. Jest to niezbędne, by mogły dobrze się rozwijać i wypuszczać nowe pędy. Przycinanie pędów należy przeprowadzać o konkretnych porach roku, zazwyczaj jesienią i wiosną. Zależy to jednak w dużej mierze od gatunku rośliny. Hortensja również wymaga tego typu pielęgnacji, jednak jest ona uzależniona od rodzaju pędów, z jakich wyrastają kwiatostany. Kiedy więc najlepiej przeprowadzić cięcie hortensji? Hortensję bukietową i krzewiastą, które kwitną na pędach tegorocznych należy przycinać tylko i wyłącznie na wiosnę. To sprawi, że wypuści nowe, obficie kwitnące pędy.
Hortensja ogrodowa to gatunek kwitnący na pędach dwuletnich. Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią nie jest wskazane, ponieważ roślina nie zdąży się zregenerować. Zabieg ten przeprowadzony w tym czasie może sprawić, że hortensja nie zakwitnie na wiosnę. Pędy krzewu będą miały zbyt mało czasu na regenerację przed nastaniem mrozów, a tym samym niskie temperatury mogą sprawić, że pędy przemarzną.
A zatem kiedy ciąć hortensję ogrodową? Tego gatunku hortensji tak naprawdę nie trzeba w ogóle skracać. Zaschnięte kwiatostany i kwiaty hortensji ogrodowej wyglądają atrakcyjnie nawet zimą, dlatego nie musisz się ich pozbywać. Przekwitłe kwiatostany będą ciekawą dekoracją zimowego ogrodu.
Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią – jak pielęgnować te krzewy?
Już wiesz, że przycinanie hortensji ogrodowej jesienią nie jest konieczne, a wręcz niewskazane, jeśli chcesz wiosną podziwiać jej kolorowe, kuliste kwiaty. Jak wobec tego zadbać o hortensje? Czy jesień to dobry czas na inne zabiegi pielęgnacyjne? Zdecydowanie tak. Jesienią należy wykonać takie zabiegi, które sprawią, że hortensja rozkwitnie i nie będzie narażona na choroby grzybowe. Do najważniejszych zabiegów należy regularne podlewanie krzewu, a także zabezpieczenie systemu korzeniowego przed nadejściem przymrozków.
Krzew hortensji ogrodowej można zabezpieczyć przy pomocy agrowłókniny, dostępnej niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Aby osłonić korzenie przed zimnem, dobrze usypać niewielki kopczyk z ziemi tuż przy podstawie krzewu, a następnie obsypać go korą sosnową. Nie należy też nawozić krzewu, gdyż może się to przyczynić do zmniejszenia jego mrozoodporności.
Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią – cięcie sanitarne
Choć nie wszystkie rodzaje hortensji potrzebują regularnego przycinania, istnieje jeden rodzaj obcinania przekwitniętych kwiatów hortensji, który sprawdzi się u wszystkich gatunków. Cięcie sanitarne ma na celu usunięcie słabych pędów i suchych kwiatostanów, a także przemarzniętych lub uszkodzonych w wyniku chorób pędów.
Można zdecydować się na cięcie większej ilości pędów, jednak zazwyczaj razem z nimi ucina się pąki kwiatowe. Cięcie najlepiej zrobić tuż przy gałązce, albo tuż przy ziemi. Zdrowe przyrosty należy skracać ponad pierwszym silnym pąkiem. W ten sposób odmładzamy rośliny i wzmacniamy pozostałe pędy krzewu.
Jak przyciąć inne rodzaje hortensji?
Szczególnego traktowania wymaga hortensja dębolistna. Przycinanie krzewu należy ograniczyć jedynie do obumarłych i suchych części rośliny. Z kolei znana z wielu ogrodów hortensja pnąca nie potrzebuje cięcia. Prawidłowy wzrost tego krzewu jest możliwy nawet bez regularnego przycinania rośliny. Pamiętaj, że przycinania, które pobudza wzrost, potrzebują jedynie te krzewy i odmiany hortensji, wyrastające na pędach jednorocznych. Pozostałe rodzaje doskonale wyglądają nawet w zasuszonej formie, zarówno w ogrodzie, jak i dodatek do suchych bukietów.
Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią nie jest wymagane z kilku względów. Przede wszystkim, roślina mimo braku tego typu pielęgnacji, bez problemu wypuszcza nowe pąki kwiatowe. Ponadto jest niezwykle ozdobna, a kolorowe kwiaty pięknie zdobią zimowy ogród, który o tej porze roku pozbawiony jest tak wielu kolorów. Kwiatostany utrzymują się całą jesień i zimę. Gdy występuje duża ilość zeszłorocznych uszkodzonych, suchych lub przemarzniętych pędów, można przeprowadzić cięcie sanitarne. Po nim roślina będzie wyglądać jeszcze bardziej efektownie, z dumą prezentując kolorowe i kuliste kwiaty.