Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Nie jest to trudne, ale przygotuj sobie wcześniej materiały do okrycia krzewu i pamiętaj, aby zrobić to przed silnymi mrozami. Co będzie ci potrzebne? Które odmiany hortensji są odporne na mróz, a które mogą nie przetrwać do wiosny? Wyjaśniamy i doradzamy.
Zapewne wiesz, że właściciel ogrodu powinien śledzić prognozy pogody i odpowiednio na nie reagować. Niebezpieczne dla roślin są zwłaszcza długie okresy suszy, silne wiatry i mrozy oraz wiosenne przymrozki. Do roślin wrażliwych na trudną aurę należą hortensje. Ich długie pędy, uginające się pod ciężarem kwiatów, łatwo łamią się podczas wichury. Zaszkodzić im mogą też silne mrozy, wysoka pokrywa śniegu i wiosenne przymrozki. Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Jak je przygotować do wegetacji? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jakie gatunki hortensji są odporne na mróz, a które trzeba osłonić przed zimnem?
Hortensje występują w wielu odmianach. Oto najpopularniejsze z nich:
- bukietowe, rozłożyste i wysokie krzewy z podłużnymi kwiatostanami i wiotkimi liśćmi;
- ogrodowe, są niższe i mają bardziej zwarty pokrój, okrągłe kwiatostany i sztywniejsze liście w porównaniu do bukietowych;
- szczepione na pniu, sprawdzą się do uprawy w donicach;
- hortensja kosmata z omszonymi liśćmi;
- hortensja pnąca, zwana też szypułkową;
- hortensja drzewiasta, o pokroju drzewa do 3 metrów wysokości.
Z podanych gatunków najbardziej odporne są hortensje pnące, drzewiaste i bukietowe. Wrażliwe na mróz są hortensje ogrodowe i kosmate.
Jesienna pielęgnacja hortensji. O czym warto pamiętać?
Jesienią hortensje gubią liście, które zbierają się u podstawy krzewu. Jeśli są suche, możesz je wykorzystać do osłony rośliny przed mrozem. Mokre liście wygrab spod krzewu, bo gdy zmarzną, to „zatrzymają” mróz na pędach. Krzewy nieodporne należy zabezpieczyć przed mrozem, ale dopiero temperatura spadnie poniżej zera przez kilka dni. Zbyt wczesne osłanianie pędów utrudnia ich hartowanie. Powoduje, że w cieplejsze dni pędom jest za gorąco, a kolejne mroźne dni mogą im zaszkodzić.
Po czym poznać, że hortensja przemarzła?
Silne mrozy i mroźne wiatry mogą doprowadzić do tego, że krzew nie wypuści wiosną liści. Zdarza się to w przypadku ostrych zim, zwłaszcza na wschodzie kraju i w regionach górzystych. Na ogół jednak mróz uszkadza zawiązki pąków w hortensjach ogrodowych, które kwitną na pędach zeszłorocznych. W wyniku tego krzew ma liście, ale nie ma pąków i nie kwitnie.
Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i kosmate przed zimą?
Pędy zwiąż sznurkiem delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Nałóż na nie agrowłókninę i zwiąż ją na dole sznurkiem. Nadziemną cześć pędów obsyp ziemią, igliwiem, liśćmi i kompostem, tworząc z nich kopczyk o wysokości około 30 cm. Możesz też zrobić stroisz z gałązek, pozostałych po cięciu innych krzewów i osłonić nim pędy krzewu. W regionach, gdzie zimy są ostre, osłania się krzewy hortensji chochołem ze słomy.
Jak zabezpieczyć hortensje w doniczce na zimę?
Hortensje na pniu uprawiane w donicach, najlepiej przenieść pod dach, na przykład do altany lub do domu. Odmiany doniczkowe zabierz do mieszkania lub na przeszklony taras. Doniczkowe hortensje, uprawiane na parapecie, w zimie zwykle odpoczywają. Ogranicz im podlewanie i wstrzymaj nawożenie do wiosny.
Czy trzeba zabezpieczać hortensje bukietowe?
Mróz nie zaszkodzi zbytnio pędom hortensji bukietowej, tym bardziej, że kwitnie ona na pędach jednorocznych, które wyrastają w nowym sezonie wegetacyjnym. Mimo to usyp kopczyk tak jak w przypadku gatunków ogrodowych. W przeciwnym razie zimy mroźne i bez pokrywy śnieżnej, mogą zmrozić glebę wraz z korzeniami. Krzewom tym szkodzi duża ilość mokrego śniegu, który jest ciężki i łamie niekiedy pędy. Dlatego warto je związać sznurkiem w kolumnę.
Jak uchronić hortensje przed wiosennymi przymrozkami?
Przedwiośnie to pora, gdy możesz stopniowo zdejmować okrycia z pędów, aby je przyzwyczajać do nowych warunków. Mimo to na noc lepiej je przykryj, aby nad ranem nie przemarzły. Majowa fala przymrozków również może być groźna dla roślin, które już zawiązały pąki, a więc też dla hortensji bukietowych. Aby je przed tym uchronić, przygotuj sobie kartonowe pudła lub płachty agrowłókniny i przykryj krzewy przed zimnymi nocami.
Na czym polega wiosenna pielegnacja hortensji?
Na przełomie marca i kwietnia zdejmij osłony z krzewów. Kopczyki z ziemi rozgarnij i wymieszaj z obornikiem lub kompostem i kawałkami kory iglastej. Dzięki temu zakwasisz glebę. Usuń te uszkodzone i chore pędy. Koniec marca to pora cięcia hortensji bukietowych. Przytnij krzew do wysokości 20 cm nad ziemią. Dzięki temu roślina lepiej się rozrośnie. Pamiętaj, że hortensji ogrodowych się nie przycina, za wyjątkiem cięcia sanitarnego. Wiosną możesz już zacząć nawożenie krzewów nawozami przeznaczonymi do hortensji.
Wiesz już, jak zabezpieczyć hortensje na zimę. Te krzewy nie są zbyt wymagające. Podstawowe zasady uprawy to kwaśna gleba, regularne podlewanie i nawożenie w okresie kwitnienia.