Najlepsza pora na dokarmianie wiewiórek przypada na późną jesień i zimę, gdy dostęp do pokarmu jest nieco ograniczony. Chcąc pomóc im w zrobieniu zapasów na zimę, warto wiedzieć, czym możesz dokarmiać stworzenia. Wbrew pozorom, orzeszki ziemne wcale nie są przysmakiem gryzoni. Dowiedz się czym karmić wiewiórki!
Co jedzą wiewiórki?
Wbrew utartym przekonaniom wiewiórki nie jedzą wyłącznie orzechów, starają się urozmaicać swoją dietę. Zwierzęta są tzw. oportunistami pokarmowymi. Zjedzą to, co aktualnie mogą znaleźć i znajduje się nieopodal miejsca ich dziupli. Orzechy laskowe i włoskie są najważniejszym elementem ich diety. Oprócz tego korzystają z nasion drzew iglastych, m.in. sosny, modrzewia i świerka. Jeśli w pobliżu znajdują się żołędzie, orzechy bukowe lub grabowe, również będą się nimi posilać.
Ponadto chętnie jedzą owoce i warzywa, głównie wiśnie, czereśnie, maliny, jeżyny, truskawki, agrest, borówki, ogórki, marchew.
Posilają się elementami roślin: pędami, pąkami, korą, kwiatami, roślinami zielnymi. Najczęściej wybierają go pod koniec zimy, gdy dostęp do wysokokalorycznego jedzenia jest ograniczony.
Wiewiórki jedzą grzyby
Przysmakiem wiewiórek są grzyby. Chodzi tu o grzyby rosnące pod korą, ziemią lub takie, które dla ludzi najczęściej są niejadalne. Zwykłe grzyby kapeluszowe, którymi żywią się ludzie, nie są atrakcyjne dla gryzoni. Korzystają z nich bardzo rzadko.
Grzyby, którymi posilają się wiewiórki, są dla nich niezbędne, gdy brakuje wysokoenergetycznych nasion drzew i krzewów. Najczęściej wybierają je latem i wczesną wiosną. Są łatwo dostępne oraz są wartościowym źródłem azotu i minerałów (wapń, potas, magnez).
Przeprowadzono badania w Finlandii i Wielkiej Brytanii, w których wykazano, że te gryzonie spędzały 90% czasu swojej aktywności na poszukiwaniu i zjadaniu specjalnego rodzaju grzybów pod korą drzew. We Włoszech sprawdzono, że wiewiórki zjadały grzyby rosnące pod ziemią.
Pokarm pochodzenia zwierzęcego
Wiewiórki uzupełniają brak minerałów i składników poprzez pokarm pochodzenia zwierzęcego. Zjadają owady, ich jaja, poczwarki i larwy. Zdarza się, że pożerają dojrzałe robaki, np. pasikoniki. Ze względu na to, że wiewiórki potrafią świetnie wspinać się i poruszać po koronach drzew, dostają się również do ptasiego gniazda lub dziupli. Korzysta z dobrodziejstw pozostawionych przez matkę, zjada jaja i pisklęta.
Uzupełnianie minerałów
Dieta wiewiórek jest zróżnicowana. Gdy brakuje jej jakiegoś składnika odżywczego, uzupełnia go przy pomocy kory, korzeni lub ziemi. Są one bogate w minerały. Ponadto zwierzaki mogą obgryzać kości i poroża, uzupełniają w ten sposób niedobór wapnia w organizmie. Możesz zaobserwować dzikie wiewiórki, które oblizują np. ściany. Najprawdopodobniej w taki sposób radzą sobie z brakiem jakiegoś elementu w diecie.
Karmiące lub ciężarne wiewiórki często korzystają z takiego rozwiązania, mają większe zapotrzebowanie na niektóre składniki.
Gdzie wiewiórki szukają pożywienia?
Wiewiórki najczęściej szukają jedzenie tam, gdzie się znajdują. Nieczęsto odchodzą daleko w jego poszukiwaniu. Najczęściej biegają po koronach drzew, po ziemi i grzebią w korze. W zależności od pory roku i jego dostępności szukają pożywienia w różnych miejscach. Ponadto poza samodzielnym poszukiwaniem pożywienia, wiewiórki korzystają z pokarmu od ludzi. Wykorzystują resztki znalezione w śmietnikach, karmnikach lub są dokarmiane.
Ile zajmuje otwarcie jednego orzeszka małej wiewiórce?
Małe gryzonie samodzielnie otwierają pierwszy orzech po około 2 miesiącach pobytu na Ziemi. Otwarcie łupiny i zjedzenie orzeszka może im zająć prawie 15 min. Doświadczone wiewiórki mogą otworzyć i zjeść orzecha włoskiego w mniej niż 5 minut!
Zapotrzebowanie kaloryczne rudych gryzoni
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłych wiewiórek pospolitych nie jest większe niż 100 kcal. To równowartość 4 orzechów włoskich lub 20 orzechów laskowych. Mniejsze nasiona to około 100 szyszek sosny, 22 szyszki świerka. Pomimo że orzechy są zdecydowanie bardziej kaloryczne, przynoszą duże energii, wiewiórki muszą uzupełniać dietę różnorodnym pokarmem.
Wiewiórki są ruchliwymi zwierzętami. Większość ich aktywności polega na poszukiwaniu i zjadaniu pokarmu. Energia z jedzenia jest tylko częściowo metabolizowana. Około 20% nasion i 30% roślin nie zostaje w ogóle przetrawionych. Ponadto trawienie roślin daje mniej korzyści energetycznych i zajmuje dużo więcej czasu. Pąki, pędy i kwiaty nie są zjadane w pierwszej kolejności. Korzystają z nich, gdy nie ma nic lepszego.
Czy należy dokarmiać wiewiórki?
Jeśli chcesz dokarmiać gryzonie, musisz robić to odpowiedzialnie. Pamiętaj, że to wciąć dzikie zwierzęta, które mogą przenosić choroby.
Dokarmianie dzikich zwierząt nie zawsze jest dla nich korzystne. Dodatkowa porcja pokarmu oferowana przez ludzi bardzo często nie odpowiada potrzebom. Zdarza się, że w parku podaje się chleb, chipsy i wafelki, a wiewiórki nie są przystosowane do trawienia takich rzeczy. Pomimo dobrych chęci, możesz im zaszkodzić. Ponadto zwierzęta mogą się przyzwyczaić do pokarmu bez poszukiwania, przez co staną się mniej czujne i skorzysta na tym drapieżnik. Dokarmianie sprawia, że sztucznie zwiększa się populacja, a wraz z tym częstsze zachorowania i występowanie pasożytów.
Podejście do człowieka wiąże się z dużym stresem dla małego stworzenia. Najlepszym sposobem jest pozostawienie przygotowanego jedzenia, aby wiewiórka mogła w samotności z niego skorzystać.
Dokarmianie wiewiórek – co im podawać
Najlepsze pożywienie dla wiewiórek powinno być zróżnicowane. Wybieraj mieszanki z orzechami laskowymi i włoskimi, owocami i nasionami oraz warzywami. Poza pożywieniem dostarczaj im dużo świeżej wody. Nie możesz podawać im produktów solonych, słodzonych, przetworzonych. Mają negatywny wpływ na zdrowie zwierząt.
Miejsca dokarmiania wiewiórek warto wyznaczyć w różnych miejscach w ogrodzie. W ten sposób gryzonie będą czuć się bezpieczniej, jeśli nie będzie cię przy nich. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu spodziewaj się licznych gości. Najlepiej zamontować specjalny karmnik dla wiewiórek, aby ptaki i inne zwierzęta nie miały dostępu do karmy.
Czym karmić wiewiórki? Przykładowa lista menu:
- orzechy włoskie;
- orzechy laskowe;
- orzechy buczyny;
- nasiona słonecznika;
- nasiona grabu;
- kasztany;
- kukurydzę;
- rodzynki;
- pokrojone jabłka;
- winogrono;
- kiwi;
- marchew;
- ogórki;
- cukinię;
- brokuł;
- gruszki.
Dlaczego wiewiórki chowają jedzenie?
Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. Zimą ich aktywność jest ograniczona, budzą się rano i wracają do swojej dziupli przed zajściem słońca. Gryzonie chowają jedzenie, ponieważ robią zapasy na zimę. Dzięki przygotowanym porcjom jedzenia, zwierzęta nie muszą martwić się co zjeść. Gromadzony pokarm ma im wystarczyć na cały sezon. Przez resztę roku zdobywają porcje jedzenia w lasach, parkach i ogrodach, aby później schować go w rozproszonych miejscach.
Po co wiewiórkom liczne skrytki na jedzenie
Ich spiżarnie nie bez powodu są rozrzucone po licznych skrytkach. To swojego rodzaju zabezpieczenie. Dzięki temu wiewiórki zmniejszają straty związane z kradzieżą przez inne gryzonie lub ptaki. Zapasy żywności muszą być tak duże, że nawet gdy ubędzie go z powodu kradzieży, nadal będzie wystarczał na cały sezon.
Interesującym zjawiskiem jest model chowania jedzenia. Bardziej wartościowy pokarm, kaloryczny, zakopany jest bardzo głęboko. Przykrywa go jedzenie mniej bogate w składniki odżywcze. Dodatkowo wiewiórki ukrywają wszystko przed swoimi towarzyszami, by zmniejszyć ryzyko kradzieży. W razie potrzeby odnajdują go przy pomocy węchu i pamięci przestrzennej.
Dokarmianie wiewiórek powinno odbywać się bez obecności człowieka. Jeśli chcesz im pomóc, powieś dla nich karmnik lub pozostaw jedzenie na uboczu, by sama mogła z niego skorzystać.